Mer om artisten:
Irma Schultz Keller
Datum: Onsdag 29 september
På scen: 20:00
Insläpp: 18:00
Biljettpris: 180:- + service
Bordsbokning: Ring 018-140680
Sittplatser: Onumrerade
Irma Schultz Keller eller Irma Schultz som vi känner henne som tidigare är aktuell med egna översättningar av Joni Mitchell. Nu kommer Irma till Katalin med sina musiker för att framföra sitt material.
I höst släpps Blank is - sånger av Joni Mitchell som Irma har översatt och producerat. .
Irma som tidigare släppt sex studioalbum, vunnit Grammis för bästa kvinnliga popartist, arbetat som skådespelerska på film, teater och skrivit filmmusik fick en särskild känsla för Jonis låtmaterial redan för ganska länge sedan.
Idén till albumet föddes när Irma träffade Joni då hon var här för att ta emot Polarpriset 1996. Irma hade gjort en liveinspelad skiva då som hette A bird that whistles – songs of Joni Mitchell. Joni gillade skivan och i mötet fick Irma inspiration att ta reda på mer om Jonis liv. Häromhösten gjordes en roadtrip i Jonis fotspår. Från Saskatoon till Vancouver. Den kunskap Irma samlat på sig om Joni kommer vävas in i konsertens mellansnack.
-Historien om Jonis liv, fakta, funderingar, humor och poesi kommer blandas med glimtar ur mitt eget, säger Irma.
Godsmagasinet Östra Station
Roslagsgatan 1, 753 27 Uppsala
Tel: 018-14 06 80. Fax: 018-12 64 66
Mån-Tor: 11:30-
Fre: 11:30-01:00
Lör: 13:00-01:00
Söndag: Stängt
Prenumerera på Katalins nyhetsbrev och få nyheter om kommande evenemang.
Web by Phosworks Digital Industries
Hosting by Rackfish