Tillbaka till alla evenemang

Jesper Lindell (Klubb Uffe)

First Aid Kit-vännen Jesper Lindell debuterade 2017 med EP:n ”Little Less Blue” som bla innehöll hitsingeln ”Moving Slow” som inkluderades på ett flertal Spotify-topplistor och idag har över 3,1 miljoner streams. EP:n fick bland annat musikmedia som GAFFA och Jan Gradvall att dela ut toppbetyg och dra paralleller till ”en ung, vig och karatesparkande Van Morrison”

Efter framgångarna med EP:n fortsatte Jesper med föreställningen ”Who By Fire”, den First Aid Kitorganiserade hyllningskonserten till Leonard Cohen som förevigades utav SVT och spelades för utsålda hus. Jesper framförde där Cohen-klassikern “Chelsea Hotel #2” tillsammans med First Aid Kit – samt “So Long, Marianne” med Annika Norlin, Loney Dear och Frida Hyvönen. Därtill blev framförde Jesper både “Moving Slow” och sin Cohen-tolkning i TV4:s Nyhetsmorgon.

Den 24 maj släpper Jesper Lindell sitt första fullängdsalbum ”Everyday Dreams”. Det är resultatet av ett långt och hårt arbete. Ett enträget slit för att skapa något eget och unikt – och en kamp för att vinna kreativ.

Merparten av Everyday Dreams är inspelat i studion Lidbacka Sounds i Örebro, tillsammans med producenten Zack Anderson från bandet Blues Pills. Albumet hämtar kraft ur samma souliga americana som gav Jesper hans genombrott med EP:n Little Less Blue, och även arbetsprocessen är historiskt rotad. I en digital värld där det mesta går snabbt ville duon Zack och Jesper ta sig tid, och stängde in sig i Lidbacka Sounds i flera månader för att experimentera med olika arrangemang och sound. Dit kom även bandmedlemmar och vänner för att bidra till den kreativa processen.

Kommande evenemang

Blues

Eric Bibb med band

Torsdag 27 mars
Jazz

Nanna Carling – jazzbaren

Fredag 28 mars
Stand-up

Magnus Betnér – Work In Progress

Fredag 28 mars
Blues

Thorbjørn Risager & The Black Tornado (DK)

Lördag 29 mars
Tidigare
Nästa
Alla events