Tillbaka till alla evenemang

The Gloryfires 30-årsjubileum

The Gloryfires 30-årsjubileum
Den 3:e maj kommer Uppsalas ösigaste gospelkör, The Gloryfires, äntligen tillbaka till Katalin. Det blir en färgsprakande kväll som kommer få er att dansa hela vägen hem genom den ljusa vårkvällen!
Det här är inte bara en konsert – det är en fest! I år firar nämligen The Gloryfires 30 år. Detta gör dem till Uppsalas äldsta gospelkör, förutom att de dessutom är stans mest explosiva och passionerade. Med influenser från blues, funk och soul och en repertoar som sträcker sig från traditionella spirituals till glödheta hits från idag är deras framträdanden en dynamisk upplevelse från början till slut.
Under ledning av dirigenten Johanna Engholm skapar körens 30 sångare, tillsammans med fyrmannabandet, en svettig och euforisk atmosfär. Och med kvällens gästmusiker, den briljante Andreas Hellkvist på hammondorgel, bjuder de på musikalisk magi!
Fotograf Ernst Nilsson

Kommande evenemang

Blues

Eric Bibb med band

Torsdag 27 mars
Jazz

Nanna Carling – jazzbaren

Fredag 28 mars
Stand-up

Magnus Betnér – Work In Progress

Fredag 28 mars
Blues

Thorbjørn Risager & The Black Tornado (DK)

Lördag 29 mars
Tidigare
Nästa
Alla events