Tillbaka till alla evenemang

Trinity – jazzbaren

Karl Olandersson, Andreas Hellkvist och Jojo Djeridi, tre uttrycksfulla och lyhörda musiker som tillsammans bildar en musikalisk treenighet i ordets rätta bemärkelse.
Det är snart 20 år sedan de gjorde sin första konsert, och efter alla år tillsammans har de lyckats behålla spelglädjen, forma ett allt intimare samspel och förfinat sitt koncept. Deras repertoar med amerikanska standards, egna kompositioner och en och annan poplåt verkar gå hem hos i stort sett alla – gamla som unga, hos vana jazzlyssnare och ovana.
Lekfullheten och spontaniteten finns alltid där som ett bärande inslag i framförandet och det gör att musiken hela tiden utvecklas organiskt. Ett dynamiskt spann från viskande ballader till ursinnigt råsväng ger också musiken en extra dimension.

Kommande evenemang

Americana

Vackra Tvivlares Band – Klubb Uffe – Jazzbaren

Tisdag 20 maj
Jazz

Jazzluncher på Katalin – jazzbaren

Tisdag 20 maj

Dos Mas Uno i Jazzbaren

Onsdag 21 maj
Jazz

Daniel Lantz Jazzkompani ”Plays Bond”

Torsdag 22 maj
Tidigare
Nästa
Alla events