Tillbaka till alla evenemang

Ulf Sandström & Andreas Hellkvist

Ett mästarmöte på flygel och Hammond, med New Orleans inspirerad blues, soul och kanske lite gospel. Det kommer att svänga och koka, mellan låtarna lär det bli en hel del muntert mellansnack. Det blir första gången som Ulf and Andreas spelar ihop på det här sättet, men samarbetet mellan de två har varit på gång ett tag. Båda uttrycksfulla och hängivna musiker och kombinationen av de två lär bli något alldeles speciellt.
Ulf Sandström behöver väl egentligen inte någon närmare presentation. Han har i många år varit land och rike runt med Jump4Joy och frälst publiken med ett glimrande pianospel och sång, samt  ett humoristiskt mellansnack.
Virtuost, lekfullt och med inlevelse – det finns många sätt att beskriva Andreas Hellkvist vid sin Hammondorgel. Han har utvecklat en stil som väcker häpnad och beundran, både hos publik, kollegor och recensenter. Oavsett sammanhang så är det få som går oberörda från en konsert.

Kommande evenemang

Jazz

Nanna Carling Swingband

Fredag 10 april
Stand-up

Simon Gärdenfors & Anton Magnusson – Festar

Fredag 10 april
Pop

Beatles Complete (UK) – eventet är inställd och biljetterna återbetalas via ticketmaster

Lördag 11 april
Pop

Magic III på Katalins jazzbar

Lördag 11 april
Alla events